Old Ilkeston Logo

Stanton Road Cemetery burials 1869

From 1868 burials

No. Date/time of burial Burial of Age Paid for by Address Cost Number/type of plot Notes
181 Sun, Jan 3rd, 2pm Grace Jennings Smith 5y Mr Smith Ilkeston 10s 3rd class dau of George Jennings Smith and Ann (nee Machin)
182 Sun, Jan 10th, 3pm Annie Cope 1y 7m Joseph Cope Nottingham Rd 5s No 260, 3rd class dau of Joseph and Ann (nee Meaking)
183 Fri, Jan 8th, pm 10s 3rd class
184 Sun, Jan 10th, 3.30pm Harriett Ann Holmes 3y 4m not stated of Ilkeston 5s No 260, 3rd class illeg dau of Mary Ann Holmes
185 Wed, Jan 20th, 4pm Susan Calladine 45 Mr Calladine Ilkeston 10s No 44, 3rd class nee Beardsley, dau of James and Susannah (nee Dilkes), w of Lewis Calladine
186 Sun, Jan 24th, 4pm John Thomas Harlow 1y 5m Mr Harlow not stated 5s No 257, 3rd class
187 Mon, Jan 25th, 4pm Mary Moon 1m Mr Moon not stated 10s 3rd class
188 Thurs, Jan 28th, 4pm Mary Ann Dutton of Park Row 3w not stated not stated 5s No 257, 3rd class (of Thomas and Christiana Wilkinson (nee Horney))
189 Sun, Jan 31st, 4.30pm Charles Pritchard 2 James Pritchard Lees Yard 10s No 262, 3rd class aka Charles Pritchett, (of James and Mary (nee Large))
190 Wed, Feb 10th, 4.30pm Ann Nedin 50 not stated Ilkeston 10s 3rd class aka Ann Nadin or Needham
191 Fri, Feb 12th, 4pm Sarah Potter 70 Mr Brakes Oxford St 8s No 300, 3rd class nee Sarah Dane Rice, dau of Richard and Martha (nee Chadwick), wid of William Potter, s-in-l=William Henry Brakes
192 Sun, Feb 21st, 3pm Lucy Walls 75 Mrs Shakspeare Ilkeston 8s No 32, 3rd class dau of James and Lucy Walls
193 Fri, Feb 26th, 3pm James McDonough 30 not stated not stated 13s No 50, 3rd class
194 Sat, Feb 27th, 3pm Catherine Silvester 26 Thomas Sylvester Loughborough 13s No 35, 3rd class nee Hill, dau of Peter and Elizabeth, w of Thomas Silvester
195 Sun, Feb 28th, 5pm Jane Ann Bradley 16 Mr Saunders Ilkeston 8s No 259, 3rd class dau of Henry and Frances (nee Fearn)
196 Sun, Mar 7th, 4.30pm Richard Ironmonger 5m Mr Ironmonger Ilkeston 5s No 291, 3rd class s of James and Ann (nee Eaton)
197 Sun, Mar 14th, 2.30pm Agnes Beardsley 3m Amos Beardsley Bath St 10s 3rd class dau of Amos and Sarah (nee Birch)
198 Sun, Mar 14th, 4pm Eli Aram 3 Mr Aram Ilkeston 5s No 262, 3rd class
199 Tues, Mar 16th, pm Elizabeth Syson 20 Mr W Sudbury Ilkeston 8s No 290, 3rd class dau of John and Eleanor (nee Phillips)
200 Thurs, Mar 18th, pm Emma Trueman 4 Isaac Trueman Derby Rd 5s No 282, 3rd class dau of Isaac and Emma (nee Bostock)
201 Fri, Mar 19th, pm John Syson 56 Mr W Sudbury, executor to Mr Syson Ilkeston 15s 6d No 287, 3rd class s of Isaac and Ruth (nee Knighton), hus of Eleanor (nee Phillips)
202 Fri, Mar 19th, 2pm William Heath 28 Mr Wooliscroft (sic) Bath St £1-3s 2nd class
203 Missing
204 Mon, Mar 29th, 4pm Elizabeth Septima Bonser 45 The Rev J Bonser Chapel House, Ilkeston £3-18s-8d No 113, 2nd class nee Paddon, dau of John and Mary Ann, w of John Bonser
205 Tues, Mar 30th, pm Hannah Sudbury 75 Mr Solomon Beardsley Bath St £1-3s No 10, 2nd class spinster, dau of William and Sarah (nee Thompson), s-in-l= Solomon Beardsley (hus of Matilda Potter (nee Sudbury)
206 Tues, Apr 13th, 6pm Eliza Wright 54 Luke Wright Cotmanhay Rd £1-3 No 17, 2nd class nee Straw, dau of Wheatley and Eleanor (nee Hofton), w of Luke Wright
207 Wed, Apr 14th, 5pm Arthur Henshaw 1 Robert Henshaw Chapel St 10s No 19, 3rd class s of Robert and Catherine (nee Bostock)
208 Sun, Apr 18th, 4pm Amelia Florence Rose 7m Thomas Rose Bath St 5s No 297, 3rd class dau of Thomas Robinson Rose and Susannah (nee Chadwick)
209 Sat, Apr 17th, 5pm Ann Hazzledine 2 not stated not stated 5s No 263, 3rd class
210 Fri, Apr 23rd, 4pm John Ward 67 not stated not stated 8s No 286, 3rd class
211 Mon, May 10th, 4pm Eliza Ball 14 Adolphus Ball South St 8s No 247, 3rd class dau of Adolphus and Priscilla (nee Boam)
212 Sun, May 9th, 4pm James Daykin 1y 8m not stated not stated 5s No 266, 3rd class
213 Sun, May 16th, 4pm William Siddons 27 Joseph Siddons Belper St £3-18s-8d No 308, 2nd class s of Joseph and Elizabeth (nee Birch)
214 Sun, May 16th, 4pm Annie Moon 2y 4m not stated not stated 5s No 282, 3rd class dau of Herbert and Elizabeth Ann (nee Shaw)
215 Mon, May 17th, 4pm Sarah Frances Crooks 15w not stated not stated 5s No 266, 3rd class dau of Henry and Sarah Frances (nee Cooper)
216 Sun, May 23rd, 4pm Ellen Potter 4m not stated not stated 5s No 299, 3rd class dau of Thomas and Jane (nee Rigley)
217 Thurs, May 27th, 4pm Clara Beardsley 1y 10m Ezekiel Beardsley not stated 10s No 54, 3rd class dau of Ezekiel and Isabella (nee Cripwell)
218 Tues, Jul 27th, 4pm William Rice 6m 11dys Samuel Rice Park Rd 10s 3rd class s of Samuel and Mary (nee Shaw)
219 Thurs, Jul 29th, 5pm Samuel Thomas Turton 10m not stated not stated 5s No 334, 3rd class
220 Mon, Aug 2nd, 6pm Hannah Sullivan 3y 9m not stated not stated 5s No 334, 3rd class
221 Sun, Aug 15th, 4pm Sarah Bonsall 49 Mr Bonsall Bath St 18s 2nd class nee Watts, dau of Henry and Sarah, w of James Bonsall
222 Fri, Aug 20th, 5pm Fanny Foster 76 not stated not stated 13s 3rd class nee Lacey, dau of John and Hannah (nee Fisher), wid of Richard Gaunt, wid of Joseph Foster
223 Sun, Aug 29th, pm Ann Davis 2y 5m not stated not stated 5s No 283, 3rd class
224 Sun, Aug 29th, 5pm John W Lally 2y 7m not stated not stated 10s No 46, 3rd class
225 Thurs, Sep 2nd, pm Hannah Fletcher 1y 8m not stated not stated 5s 3rd class
226 Wed, Sep 8th, 5?pm William Donohue 4y 6m not stated not stated 5s No 251, (3rd class)
227 Fri, Aug 10th, 5pm Millicent Smedley 80 not stated not stated 8s 3rd class nee Dakin, wid of Joseph Smedley
228 Sun, Sep 12th, 5pm Samuel Ashey 2 not stated not stated 5s 3rd class
229 Sun, Sep 19th, 5pm Sarah Taylor 79 not stated not stated 13s No 34, 3rd class wid of Joseph Taylor
230 Sun, Oct 3rd, 4pm Henry Armstrong 14w Mr Armstrong South St 10s No 15, 3rd class aka Harry Frank Armstrong, s of William and Harriet (nee Clemerson)
231 Mon, Oct 11th, 5pm Joseph Harrison 4y 8m Mr Harrison Ilkeston 10s 3rd class s of Joseph Harrison
232 Wed, Oct 13th, 4pm Thomas Anthony 3m Mr Anthony Ilkeston 17s 6d No 36, 3rd class (s of Thomas and Sarah Ann (nee Bailey))
233 Thurs, Oct 14th, pm Anne Pressland 18 Mr Pressland Ilkeston 13s 3rd class d of David and Eliza (nee Garner)
234 Sun, Oct 17th, 3.30pm Alice Frost 18m Mr Frost Cricket Ground? 5s 3rd class
235 Thurs, Oct 21st, 5pm William Fletcher 1y 4m not stated not stated 5s No 331, 3rd class (illeg s of Elizabeth Fletcher)
236 Sun, Oct 24th, 3pm Job Briggs 2y 7m James Briggs Canal Side 5s No 331, 3rd class
237 Mon, Oct 25th, 5pm John Jones [5] not stated not stated 5s No 254, 3rd class
238 Fri, Oct 29th, 5pm Anne Mary Whitehead not stated not stated not stated 5s 3rd class
239 Sun, Oct 31st, 4pm Sarah Ann Cole 27 not stated not stated 10s No 38, 3rd class nee Silvester, dau of John and Mirah (nee Ball), w of John Webb Cole
240 Sun, Nov 14th, 4pm James Straw of Ilkeston 63 Mrs Straw near Toll Bar 13s 3rd class s of Phillip and Sarah (nee Bussforth), hus of Mary (nee Bancroft)
241 Mon, Nov 29th, 4pm Mary Harrison 2y 8m not stated not stated 5s 3rd class dau of John and Hannah (nee Saunders)
242 Sun, Dec 12th, 3.30pm Charles Brown 68 William Issitt North St 16s No 295, 3rd class hus of Mary (nee Harrison), s-in-l=William Issitt
243 Tues, Dec 14th, 4pm Maria Smith of Gallows Inn 54 not stated not stated £1-3s 2nd class nee Read, dau of John and Ann (nee Knighton), w of William Smith

On to 1870 burials